Jak trenować, żeby być większym?

Ćwiczenia kulturystyczne są coraz bardziej popularne: większość siłowni ma stałych klientów przez cały rok, a nie jedynie w miesiącach letnich, gdy niemal każdy pragnie błyskawicznie uzyskać znakomitą (naturalnie według swoich oczekiwań) sylwetkę. Aby łatwo się nie uprzedzić i sukcesywnie cieszyć się coraz lepszymi wynikami, dobrze jest układać treningi nie tylko na kilka tygodni do przodu, ale najlepiej na czas 3 do 6 miesięcy.Dzięki takiemu rozwiązaniu znajdziemy zawsze czas na zastosowanie treningów siłowych czy masowych, jak też rzeźbiących ciało.

Najwięcej problemów początkujący adepci kulturystyki mają z przybraniem masy mięśniowej jest bodajże najpowszechniej wybieranym treningiem w grupie początkującej. Jak mówi sama nazwa, dzięki takiemu treningowi możemy powiększyć masę ciała, a co najważniejsze, przyrost ten nie może pochodzić głównie z nabrania dodatkowej tkanki tłuszczowej, lecz w głównej mierze z przyrostu masy mięśniowej.

Jak zatem prowadzić trening, by cieszyć się dobrymi i pożądanymi wynikami?

umięśniony mężczyzna

Źródło: flickr.com

Najkorzystniejszym wyjściem jest połączenie treningu na masę ze stosowną dietą, która zapewni nadmiar kaloryczny. Istotne jest, aby wyszukać trochę czasu na skalkulowanie zapotrzebowania kalorycznego (w internecie znajduje się wiele dostępnych kalkulatorów), gdyż bez takich danych ciężko będzie ułożyć dietę. Trzeba już na wstępie założyć, iż konieczne będą odżywki jak np. gainery oraz odpowiednia postać kreatyny – na pocieszenie trzeba zaznaczyć, że odżywki te są zwykle przystępne cenowo.

Gainer gwarantuje pokaźną ilość węglowodanów, (jednak pamiętajmy, że większość z nich musi pochodzić z samej diety – źródłem są ryże, kasze, makarony oraz białka (tutaj podstawą diety są: mięso, nabiał). Kluczem do sukcesu jest trzymanie się diety, dostosowanej do naszych indywidualnych potrzeb oraz właściwy trening, który da impuls do rozwoju tkanki mięśniowej. Aby szybko cieszyć się dobrymi efektami, trzeba skoncentrować się też na ćwiczeniach wielostawowych (wyciskanie na klatkę, podciągania) z dużym obciążeniem i stosunkowo niedużą liczbą powtórzeń.

Jeżeli ktoś umiejętnie zestawi dietę z treningiem na masę, już po 2-3 miesiącach będzie cieszył się z zadowalających rezultatów.