Wybór lekarza pierwszego kontaktu

W obecnych czasach przeżywamy paniczny strach przed chorobami nowotworowymi, a tymczasem w ujęciu statystycznym o wiele bardziej grożą nam choroby układu sercowo-naczyniowego. To właśnie ta grupa schorzeń jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, a także powodem niepełnosprawności seniorów. Nie można ich bagatelizować! Dodatkowo, zbyt często udajemy, ze nie zauważamy niepokojących sygnałów, nie zdając sobie sprawy, że skutki naszej nierozwagi mogą się źle skończyć.

lekarz

Autor: Kurhan
Źródło: http://www.sxc.hu
Nawet przy wysokim ciśnieniu chory może nie odczuwać żadnych niepokojących objawów. Wówczas informacja o takiej nieleczonej osobie przekazywana jest jako sensacja, kiedy zdiagnozuje się u niej na przykład udar czy zawał. Nadciśnienie tętnicze bywa określane mianem „cichego zabójcy”, albowiem na pozór nie przypomina o sobie, a w rzeczywistości jest niczym bomba zegarowa. Z drugiej strony jest to choroba dosyć łatwa do zdiagnozowania, zaś sam pacjent może doskonale monitorować przebieg jej leczenia, samemu badając ciśnienie. Jeżeli tylko…w porę zatroszczy się o zdrowie (adres).

Najważniejszą kwestią jest badanie ekg, które możemy wykonać w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Ten, stawiając diagnozę, decyduje o dalszym leczeniu tudzież skierowaniu do szpitala.
Z tego względu, wybór lekarza rodzinnego jest tak istotny, gdyż spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. To do niego zgłaszamy się z wszelkimi przypadłościami, pytaniami, od niego oczekujemy diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Musi posiadać rozległą wiedzę, dzięki której może nieść pomoc i małym dzieciom, i seniorom.

lekarz

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com

To lekarz rodzinny zleca podstawowe badania i wysyła, w razie potrzeby, na dalsze – bardziej zawężone i wskazane w danym przypadku. Od tego, jak poprowadzi pacjenta zależy dlatego dużo – nie tylko zdrowie, ale często również życie pacjenta.

Kandydatów na lekarza rodzinnego znajdziemy w przychodni wielu, a ogranicza nas jedna kwestia – lekarz lekarz nowy dwór mazowiecki musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Nie ma za to rejonizacji, chociaż dla większej ilości pacjentów jest sprawą oczywistą odwiedzanie tego lekarza, który przyjmuje najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Jak odszukać idealnego doktora? Zaczerpnijmy informacji głównie u przyjaciół, rodziny, sugerujemy się poradami pań z rejestracji, a z całą pewnością odnajdziemy dobrego specjalistę.