Nowoczesne leczenie wad wzroku jest realizowane na kilku płaszczyznach, a pacjenci szybciej odzyskują ostrość widzenia

Okulary w ostatnimi czasy stały się interesującym dodatkiem. I wcale nie trzeba mieć wady wzroku, żeby włożyć na nos szykowne oprawki. Wiele kobiet, a szczególnie elegantek idzie optyka, żeby tam zamówić szkła zerówki. I z dużym prawdopodobieństwem na jednym egzemplarzu zakupy się nie zakończą. Poradniki opisujące zasady dobierania strojów oraz dodatków radzą, aby oprawki perfekcyjnie pasowały do spodniumu czy okrycia wierzchniego. Trzeba jednak podkreślić, że okulary nie pozostają zakładane w celach podkreślenia walorów urody, lecz w celach zdrowotnych.

okulary

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
W XXI wieku nasz wzrok zostaje wystawiony na dużo poważnych prób. A to przykładowo za sprawą długiej pracy przed monitorem notebooka i bezustannego gapienia się w telewizor lub wyświetlacz osobistego smartfona. Nasze oczy cierpią też z powodu zanieczyszczonego powietrza i coraz częściej dopadających nas uczuleń. A niektórzy mężczyźni noszą okulary od dziecka, bo ich wada nie jest nabyta, lecz uwarunkowana genetycznie. Tak czy owak współczesna medycyna leczenie mukowiscydozy proponuje wiele metod, które dają pacjentom szansę na poprawę jakości widzenia, więc leczenie krótkowzroczności, dalekowzroczności i niewymienionych tutaj schodzeń jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze 100 lat temu- .

Okulary, jak już nadmieniliśmy, pełnią nie tylko role terapeutyczne. Jednakże ich głównym zadaniem jest korekcja danej wady. A poza tym umożliwiają one niektórym osobom, szczególnie tym w podeszłym wieku, normalne życie. Krótkowidze mogą bez żadnych kłopotów prowadzić pojazd samochodowy, a dalekowidze czytać wiersze i rozwiązywać łamigłówki.

okulary

Autor: Maria Teresa Ambrosi
Źródło: http://www.flickr.com
Leczenie krótkowzroczności bądź dalekowzroczności nie zawęża się jednakże jedynie do wkładania na nos okularów. Firmy farmaceutyczne proponują wiele leków i suplementów diety, które mają korzystny wpływ na prawidłowe widzenie. Są to specyfiki z witaminą A oraz substancjami o potwierdzonych właściwościach leczniczych, np. luteinę. Większość tych leków jest dostępna bez recepty, lecz samodzielna kuracja nie zawsze wychodzi na zdrowie. W przypadku wątpliwości warto więc zapytać magistra farmacji o poradę, a nawet udać się do okulisty.

Współczesne leczenie krótkowzroczności obejmuje również nowe metody, całkowicie nieznane w latach 60 ubiegłego wieku. Do nich wliczymy przykładowo laserową korekcję wad wzroku, która jest wykonywana jedynie przez doświadczonych okulistów.