Kiedy dobrze byłoby zasięgnąć rady psychologa w Katowicach

Definicja psychoterapii wywodzi się od greckiego słowa „psyche”-czyli dusza i „therapein”- czyli leczyć, oznacza zatem leczenie duszy. Składają się na nią wszelkie oddziaływania o charakterze psychologicznym, zmierzające do polepszenia samopoczucia pacjenta. Spoiwem tych oddziaływań jest rozmowa między pacjentem a psychologiem, który stanowi podstawowy środek leczenia.

psychoterapia

Autor: Sohel Parvez Haque
Źródło: http://www.flickr.com

Cele psychologiczne ukierunkowane są zwykle na zmiany w zachowaniu czy postawie pacjenta, jak też na rozwój jego umiejętności emocjonalnych.

Każda osoba doświadcza w swoim życiu problemów, czasem takich, z jakimi sam nie potrafi sobie dać rady. Nie zawsze – najbliższe otoczenie, przyjaciele czy rodzina może pomóc. Właśnie wtedy potrzebny jest psycholog. Często osoby, które przychodzą pierwszy raz do psychologa tłumaczą, że nigdy nie wyobrażały sobie, że będą musiały tutaj przyjść… iż dotychczas zawsze same radziły sobie z kłopotami. Konieczność konsultacji z psychologiem odbierają jako rodzaj porażki. Tymczasem psychoterapia wymaga od pacjenta dużej odwagi, wytrwałości oraz szczerości co do siebie samego i wewnętrznej motywacji. W gabinecie psychologicznym w Katowicach – psycholog towarzyszy, doradza, pomaga dostrzec inną perspektywę oraz bardziej konstruktywne sposoby niwelowania trudności. Jeśli zdecydują się Państwo nad wprowadzeniem życiowych zmian, psycholog będzie wspierać Państwa wysiłki. Psycholog z przyjemnością podzieli się wiedzą i wesprze w rozwiązywaniu kłopotów czy rozwijaniu umiejętności osobistych. W odpowiedzi na różnorakie potrzeby pacjentów, oferuje się psychoterapię dla jednej osoby lub grupową, psychoterapię dla par i małżeństw, terapię dzieci i młodzieży, ale też warsztaty warsztaty mydlarskie wrocław umiejętności społecznych i grupy wsparcia.

wizyta u psychologa

Źródło: flickr.com

Podstawowym narzędziem pracy terapeutycznej jest rozmowa. Terapeuta nie ocenia i nie poucza. Sugerowana częstotliwość pracy terapeutycznej to 2-3 sesje tygodniowo. Terapia jest poprzedzona konsultacjami. Konsultacje psychologiczne, to jedno lub dwa spotkania o charakterze konsultacyjnym. Każde spotkanie trwa 50 minut i służy temu, by jak najlepiej zrozumieć naturę problemu pacjenta i zaproponować mu najskuteczniejszą formę pomocy. Potem następuje indywidualna psychoterapia długoterminowa. W czasie permanentnych spotkań pacjent opowiada terapeucie to, co uzna za ważne, poruszające lub po prostu ciekawe opowiedzenia, bez żadnych tematów tabu. standardowa częstotliwość sesji w przypadku terapii długoterminowej to dwa lub trzy razy w tygodniu. Terapia trwa do czasu rozwiązania problemów pacjenta. Decyzję o zakończeniu terapii podejmuje razem terapeuta oraz pacjent.