Jak przygotować się do zajęć w zakładach opieki zdrowotnej – strój, badania, zaświadczenia

Co roku tysiące studentów kierunków medycznych i pokrewnych są zobowiązani do zaliczenia praktyk zawodowych w placówkach medycznych (szpitalach, ośrodkach zdrowia, zakładach opieki i innych). Niestety bardzo często uczelnie nie dostarczają pełnej informacji na temat tego jak być przygotowanym do tych zajęć, a warto posiadać przy sobie kilka istotnych rzeczy. Student czy też słuchacz szkoły przygotowującej do zawodu w obrębie usług medycznych do zaliczenia praktyk powinien mieć przede wszystkim odpowiednie dokumenty i odzież.

badanie laboratoryjne

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeśli chodzi o dokumenty to istnieje możliwość aby je podzielić na te otrzymywane z uczelni (służące do rozliczenia się z alma mater po ukończeniu szkolenia oraz zostawienia w szpitalu), oraz załatwiane we własnym zakresie. Student zobowiązany jest do dostarczenia i przedstawienia skierowania na praktyki wraz z umową lub porozumieniem wystawianym ze strony uczelni dla szpitala oraz do posiadania programu praktyk, na podstawie którego placówka medyczna wyznaczy zakres jego obowiązków. Administracja szpitala niejednokrotnie wymaga także złożenia podania do dyrektora w sprawie przyjęcia przyjęcia okolicznościowe legionowo na praktyki, oraz pisemne zgody ordynatorów, w przypadku praktyk lekarskich, lub oddziałowych, w przypadku pozostałych praktyk.

Praktykant powinien także posiadać ubezpieczenie OC i NW (praktyki lekarskie i pielęgniarskie). Trzeba zwrócić uwagę czy wyżej wymienione ubezpieczenia zapewnia uczelnia, czy też należy je wykupić we własnym zakresie. Poza tym należy posiadać książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych (w tym badanie na pasożyty), w dużych miastach można znaleźć wiele miejsc w jakich można otrzymać taki dokument, w mniejszych miejscowościach trzeba na jego odbiór poczekać nawet parę dni. Badanie na pasożyty Wrocław jest tu dobrym przykładem może równie dobrze przebiec bardzo szybko (opinie o badaniu krwi na pasożyty). Niemniej studenci powinni zatroszczyć się o posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych odpowiednio wcześniej (samo przygotowanie do badania na pasożyty zabiera trzy dni) i pamiętać, że nie zostaną wpuszczeni na oddział bez takiego dokumentu. Badanie na pasożyty Wrocław, Warszawa czy Szczebrzeszyn jest po prostu nie do uniknięcia.

Datę praktyk lekarskich również warto określić odpowiednio wcześnie, pracownik odpowiedzialny za koordynację praktyk nie ma obowiązku brać pod uwagę wakacyjnych planów studentów, a jedynie zapewnić odpowiednią liczbę praktykantów na oddziale, tak by nie utrudniać pracy lekarzom i pielęgniarkom – warto zobaczyć. Po otrzymaniu zgody szpitala na odbycie szkolenia student powinien zapewnić sobie właściwą odzież (szpitale tylko od czasu do czasu zapewniają odzież ochronną na własny koszt): fartuch i buty na zmianę (najlepiej w kolorze białym). Studenci powinni być także przygotowani na to, iż jeśli pragną odbywać praktyki w placówce, która nie ma podpisanej umowy z ich uniwersytetem, będą musieli zapłacić za nie opłatę zgodną z cennikiem placówki (ceny mogą się różnić w zależności od wielkości ośrodka oraz stopnia referencyjności). Obowiązkowe praktyki to możliwość zdobycia wiedzy na temat funkcjonowania danej placówki. Warto właściwie ją wybrać i być przygotowanym na różne ewentualności, a przede wszystkim zadawać pytania wszystkim i o wszystko.