W jaki sposób wybrać odpowiedniego doktora ginekologa?

Wiele kobiet zastanawia się, gdzie szukać właściwego ginekologa. I wbrew pozorom nie jest to problem jedynie młodych dziewcząt, które pierwszy raz udają się do specjalisty. Znaleźć profesjonalnego i zaufanego specjalistę „od spraw kobiecych” wcale nie jest tak łatwo.

gabinet ginekologiczny

Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com

Dla większości kobiet wizyta u ginekologa to nie tylko badania, ale także właściwa rozmowa oraz poczucie odpowiedzialności lekarza za kondycję pacjentki. Z pewnością ważna jest również świadomość pacjentki, w jaki sposób właściwie ma przebiegać standardowa wizyta u specjalisty oraz czego powinna od niego oczekiwać. Ginekolog w ramach większości standardowych wizyt powinien przede wszystkim przeprowadzić z każdą pacjentką kilkuminutowy wywiad i zapytać np. o wszystkie dotychczasowe dolegliwości, występowanie chorób nowotworowych wśród bliskich, ciąże oraz stosowane środki antykoncepcyjne. Istotne jest, by pacjentka opowiedziała o wszelkich swoich kłopotach. Kolejnym bardzo istotnym elementem są badania cytologiczne. Jeśli okaże się, iż badania wyszły niepokojąco, kobieta musi być błyskawicznie o tym powiadomiona oraz umówiona na kolejną wizytę. Podczas badania [diagnostyka genetyczna] cytologicznego lekarz musi oprócz tego zrobić badanie narządów rodnych kobiety. Regularnie wykonywane musi zostać także badanie USG dopochwowe – zobacz szczegóły na informacje na na stronie na więcej na tutaj na na stronie na więcej na na stronie na tutaj na .

Lekarz ginekolog musi również wykonywać co roku USG piersi kobietom, które nie zakończyły 50 lat, jednakże w przypadku kobiet powyżej 50 roku życia zaleca się wykonywanie mammografii chociażby raz na dwa lata.

Ciąża

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Rzecz jasna gabinet ginekologiczny musi spełniać niezbędne standardy. Konieczny jest m.in. dostęp do przebieralni, przepaska na biodra czy jednorazowe obuwie – to niezbędne części wyposażenia każdego gabinetu ginekologicznego, jakie powinny mieścić się u lekarza specjalisty. Oprócz tego oczywiście dodać trzeba niezbędne narzędzia jednokrotnego użytku, wyposażone w pomocne atesty i certyfikaty. Jak najlepiej zrealizowane badania i regularne wizyty u ginekologa mogą doskonale zapobiegać różnym chorobom kobiet. Jeżeli nie znamy żadnego zaufanego specjalisty, a równocześnie nie chcielibyśmy trafić do kogoś, do kogo raczej nie będziemy mieć zaufania, należy zapytać o radę znajomych. (czytaj to)