Na czym polega opieka paliatywna i hospicyjna?

Niejedna osoba zajmująca się ciężko chorymi bliskimi nie ma możliwości, by zagwarantować im odpowiednie warunki. Dlatego rozważa inne opcje, do których zalicza się opieka paliatywna oraz w hospicjach. Co należy wiedzieć w temacie niniejszych świadczeń?

dziadkowie

Autor: OakleyOriginals
Źródło: http://www.flickr.com
Ich fundamentalną intencją jest poprawa jakości życia chorego oraz ulżenie rodzinie, która do tego czasu zajmowała się pacjentem. Chory zwykle wymaga ciągłej opieki, a na stałe zaangażowanie pielęgniarki nie każdego stać. Hospicjum Katowice (katowickie hospicjum św. Franciszka) to odpowiedni sposób, by zaopiekować się schorowaną osobą oraz przynieść jej ulgę w cierpieniach, nie tylko tych bólowych, ale również powiązanych z samym strachem przed zagrażającą życiu chorobą.

Opieka paliatywna może być udzielana w 3 formach. Pierwsza to forma stacjonarna, jaka polega na przyjęciu chorego do hospicjum, skierowana przede wszystkim do osób mających najcięższe objawy choroby i nie posiadających żadnych nadziei na wyleczenie. Druga forma to hospicjum domowe. Chory zostaje w domu, lecz korzysta ze świadczeń zespołu specjalistów – w tym lekarzy oraz pielęgniarek, a także fizjoterapeutów lub psychologów. Przychodzą do domu w zależności od kondycji pacjenta, sprawując nad nim niezbędną opiekę. Poradnia we Wrocławiu – (psychiatra wrocław) medycyny paliatywnej z kolei nakierowana jest na osoby, jakie mogą samodzielnie się poruszać, ich stan zaś jest stabilny.

Wybierając formę opieki wobec tego na pierwszym miejscu jest stan pacjenta i zgodnie ze stopniem zaawansowania choroby oferuje się odpowiednie wsparcie. Trzeba dodać, że opieka paliatywna (opieka paliatywna w hospicjumkatowice.pl) potrzebuje posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Decydując się na opiekę paliatywną dla najbliższej osoby masz pewność, iż zagwarantujesz jej jak najlepsze warunki w tym końcowym etapie życia. Pierwszym krokiem do pozyskania opieki hospicyjnej jest otrzymanie skierowania od lekarza. Bardzo istotne jest nie odrzucanie wsparcia psychologa, ponieważ tak samo chory człowiek, jak i rodzina muszą pogodzić się z tym, że śmierć to naturalny etap życia i należy się z tym pogodzić. Dzięki odpowiedniej opiece można zdecydowanie zniwelować nieprzyjemne symptomy choroby oraz zredukować ból, który nieraz im towarzyszy. Opieka paliatywna to stosowne wsparcie dla rodziny, bez jakiego ciężko się obejść w tak przygnębiających momentach dla każdego z jej członków.