Jak zwalczyć nietrzymanie moczu – wyjaśnienie problemu, objawy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem dla osób, które chorują na tę przypadłość. Nierzadko zdarza się tak, że chorzy wcale nie wybierają się do lekarza, ponieważ jest to dla nich zbyt krępujące. Liczby potwierdzają, że do choroby nie przyznaje się ok. 1/3 chorujących. Obecnie problem nietrzymania moczu dotyka od 4 do 5 milionów Polaków. Dwa razy częściej chorują kobiety.

Trzeba jednak wiedzieć, że schorzenie jest wyleczalne.

doktor

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

Warto przełamać swoje skrępowanie, gdyż brak leczenia może skutkować tak poważnymi konsekwencjami, jak depresją czy odsunięciem się od życia pomiędzy ludźmi. Niewyleczona choroba będzie powodować zwiększenie objawów. Po pierwsze należy jasno powiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe, ale wyleczalne. Odwiedzenie lekarza jest konieczne. Z tym kłopotem możemy wybrać się do lekarza rodzinnego, lecz także urologa oraz, w wypadku kobiet, do ginekologa.

Specjalista rozpozna rodzaj nietrzymania moczu nawet po posłuchaniu jakie są podstawowe objawy, gdyż są one dość charakterystyczne. Najczęściej spotykanym typem jest popuszczanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie jest konieczny duży wysiłek. Niejednokrotnie wystarczy kaszel lub kichanie. Lekarz dobry ortopeda wrocław powinien skierować pacjenta na badania. Badana jest krew, lecz także oczywiście mocz. Zalecane jest także USG jamy brzusznej.

Następnie kobietom zleca się badanie ginekologiczne, zaś mężczyznom zbadanie prostaty. Po uściśleniu diagnozy zaczyna się leczenie (dobra strona estetyka-intymna.pl). Lekarze proponują na początek wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy. Należy także nie wstrzymywać oddawania moczu. Kolejnym etapem jest przyjmowanie lekarstw. Zazwyczaj jest to dobry sposób wyleczenia, jeżeli jednak leki nie przynoszą poprawy – niezbędna jest operacja.

Kłopot z nietrzymaniem moczu bywa bardzo niekomfortowy nie tylko fizycznie, jak i psychicznie.

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu chorych sądzi, że to zbyt bardzo budzi wstyd, żeby z kimś się tym dzielić. Zdecydowanie jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu należy leczyć, ponieważ w odwrotnym razie kłopot będzie się tylko nasilał. Powinno się zadbać o to, by zniwelować go jak najwcześniej. Wstyd może doprowadzić do tego, że nie będziemy chcieli wyjść z domu, ponieważ problem zatrzyma nas w mieszkaniu. Jeśli to będzie zdarzało się często, możliwe, że wycofamy się z życia społecznego tak bardzo, że doprowadzi to do stanów depresyjnych lub depresji. Nie można dać się chorobie. Trzeba walczyć o swoje dobre samopoczucie dopóki nie jest zbyt późno.