Higiena mlecznych zębów

Pierwsze lata życia malucha są nadzwyczaj istotne nie tylko dla stanu jego ząbków mlecznych, ale również dla przyszłych zębów stałych. Około szóstego miesiąca życia niemowlakowi wyżynają się pierwsze zęby mleczne, około trzeciego roku życia potomek posiada już pełne uzębienie mleczne, zaś około szóstego roku życia pojawiają się pierwsze ząbki stałe.

Ostatnie zęby mleczne utrzymują się najczęściej do około 12 roku życia. A zatem przez ponad 6 lat w jamie ustnej dzieci występuje tak zwane uzębienie mieszane – część ząbków mlecznych oraz część stałych. Jest więc oczywistością, iż stan ząbków mlecznych ma istotny wpływ na wyżynające się zęby stałe. Mleczne ząbki są słabiej zmineralizowane niż stałe zęby więc próchnica u małych dzieci postępuje nadzwyczaj szybko. Nieleczona prowadzi do ropnych powikłań, bólu, konieczności zażywania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania ząbków, kłopotów ze zgryzem, a nawet do poważnych chorób w ogólnym stanie zdrowia malucha.

Naczelną metodą zapobiegania próchnicy jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a w szczególności szczotkowanie zębów dwa razy na dzień, najodpowiedniej pastą z fluorem. W początkowych latach życia malucha kształtują się jego nawyki higieniczne jak też wyrabia umiejętność mycia zębów. Im wcześniej przyuczymy dziecko poprawnego czyszczenia uzębienia, tym entuzjastyczniej będzie ono czyniło to w przyszłości, zgodnie z powiedzeniem „czym skorupka za młodu nasiąknie”.

zęby dziecka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Dzieci od 0 do 2 lat – Czy i jak dieta kobiety w ciąży oddziałuje na stan zębów potomka? Typ oraz ilość pokarmów spożywanych przez kobietę brzemienną ma ogromne znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych a także pierwszych zębów trzonowych stałych, które rozwijają się częściowo już w życiu płodowym. W jadłospisie przyszłej mamy nie powinna brakować wyrobów dostatnich w białko, wapń, fosfor i witaminę D (jaja, nabiał, ryby, mięso, warzywa strączkowe, zielone rośliny liściaste, wyroby pełnoziarniste). Naukowcy dowiedli, że przesadne konsumowanie przez kobietę w ciąży cukrów (przykładowo objadanie się słodyczami) osłabia kształtujące się przyszłe zęby malucha. Czy i jakim sposobem trzeba czyścić pierwsze wyrzynające się zęby? Pierwsze wyrzynające się ząbki należy koniecznie czyścić, zwłaszcza iż nie są one jeszcze zupełnie zmineralizowane, a zatem są nadzwyczaj podatne na próchnicę.

Dentyści, np. ten dentysta (cennik usług dentystycznych) z Ursynowa, zalecają zapoczątkowanie higieny jamy ustnej u dzidziusia jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsełka maluszka trzeba przemywać sterylnym gazikiem (można go kupić w aptece), zmoczonym w letniej, przegotowanej wodzie czy naparze z rumianku. W taki sam sposób myje się każdorazowo po posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby wycierać je tak od strony warg, jak też języka. Najważniejsze jest oczyszczanie zębów dzieciom przed snem nocnym.

Jeśliby pojawiły się jakiekolwiek trudności, wpisujemy w przeglądarkę zwrot: dentysta Ursynów bądź ortodonta warszawa Ursynów. W efekcie powinna wyświetlić się polecana strona.