Do jakiego typu fachowca należy się udać, kiedy mamy problem z psychiką? Do psychiatry czy psychologa? Od czego jest to zależne?

Jak odczuwamy, że nasze życie wymyka się spod kontroli, jak nie jesteśmy w stanie już dłużej kontrolować swoich emocji, kiedy wszystko zdaje się gorsze, i coraz bardziej bezsensowne – na pewno najlepiej w takiej sytuacji odwiedzić lekarza.

Lecz jakiego rodzaju fachowiec będzie dla nas bardziej odpowiedni? Psychiatra czy psycholog?

Niestety, bez przerwy panuje stereotyp, który mówi, iż należy być rzeczywiście nienormalnym, aby chodzić do psychologa, a co więcej do psychiatry. Samo wypowiedzenie słowa “psychiatra” przy niektórych osobach spowoduje, że zaczyna się kłopotliwa cisza. Szczególnie w mniejszych miastach, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje tego rodzaju przekonanie. To jak najbardziej błędne myślenie. Takie osoby nie widzą tego, iż człowiek nie jest złożony tylko z ciała – skóry, kości i mięśni, lecz również z psychiki, która ma ogromny wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie .

Niektóre osoby, jak już odważą się pójść do specjalisty, nie wiedzą, czy bardziej właściwy będzie psychiatra sprawdź tutaj praxis poznań marta włodarczyk psychiatra czy psycholog? Psychiatra ma przygotowanie stricte medyczne, tak więc ukończył studia medyczne, może wypisywać recepty na różne leki, przykładowo na leki na nerwicę. Wielu takich specjalistów jest też psychoterapeutami. Psycholog natomiast to osoba, która skończyła studia z psychologii, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takich miejscach, jak poradnia psychologiczna. Nie może przepisywać recept na lekarstwa.

Grupa podczas terapii

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl
Najlepszą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje psychika człowieka posiadają szczególnie psychologowie kliniczni, bo znają oni funkcjonujące psychopatologie, to jak tworzą się nerwice, psychozy oraz depresje. Jeżeli można coś zasugerować, to na pewno na początek lepiej skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem wydarzyć tak, iż zaczniemy chodzić do psychiatry, jaki z chęcią będzie nam przepisywać leki, po jakimś czasie natomiast się od nich uzależnimy. To groźne i lepiej tego unikać. Psycholog nie może wydawać recept, tak więc można być pewnym, że terapia będzie bez dodatkowych wspomagaczy, na czym z pewnością zyska nasze zdrowie. No i na koniec powinniśmy dodać, że zdecydowanie nie można wstydzić się czy obawiać wizyty u psychologa czy psychiatry. Miejmy na uwadze, że to normalny lekarz. Specjalistę znajdziesz na