Do jakiego celu służą młotki neurologiczne i jakie typy odruchów możemy wyróżnić?

Jest to instrument medyczny, który jest wykorzystywany przez lekarzy, aby skontrolować głębokie odruchy ścięgniste. To badanie jest to ważna część badania neurologicznego, które ma na celu wykrycie nieprawidłowości w obwodowym oraz ośrodkowym systemie nerwowym.
Właściwy odruch jest to prosta reakcja, jakiej nie można kontrolować i jest reakcją odpowiednią do impulsu.

wysiłek

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com
Może być odruch bezwarunkowy oraz warunkowy. Na odruchy bezwarunkowe żadnego wpływu nie mamy, gdyż są zapisane w genach. Są nieświadome i niekontrolowane dlatego też nie można oszukać neurologa. Ratują nas chociażby przed zakrztuszeniem czy też strzegą nas przed poważniejszym efektami zatrucia. Do odruchów bezwarunkowych zaliczają się dla przykładu odruch wykrztuśny, wymioty czy kaszel. Na nich są zbudowane również zachowania instynktowne dla przykładu instynkt macierzyński.
Para młoda

Autor: John Hope
Źródło: http://www.flickr.com
Młotki neurologiczne są wykorzystywane do badania głębokich odruchów ścięgnistych. Są zrobione z wysokostopowej stali chirurgicznej bardzo dużej jakości. Są niezwykle odporne. Jest to towar wielokrotnego użytku oraz może być poddawany procesom sterylizacji. Tego typu młotek neurologiczny zakończony jest z dwóch stron gumową, ciemną główką. Ma precyzyjnie zrobioną chromowaną rączkę. Ma też odkręcaną igłę znajdującą się na górze młotka oraz odkręcany pędzelek, który mieści się u dołu młotka. W zestawie moglibyśmy znaleźć igłę i miotełkę. Niezawodność oraz stabilność to wyróżnia wszystkie typowe młotki neurologiczne, które przeznaczone są do badania odruchów. Wszystkie młotki neurologiczne kupowane w internecie dostarczone są w torebkach. Badanie neurologiczne jest to bardzo skrupulatne badanie fizykalne, które zawiera obserwowanie oraz ocenę poruszania się chorego.

Obejmuje również zdolności chorego do wykonywania określonych poleceń. Wtedy także sprawdzane są odruchy. Neurolog (zobacz również neurolog warszawa) także obserwuje chód. Także ocenia mowę, wzrok czy orientację.