Dbałość o uzębienie

Zęby, pomimo że zbudowane z bardzo wytrzymałego szkliwa, są narażone na pozornie niegroźną chorobę – próchnicę. Za pojawienie się próchnicy odpowiadają bakterie żerujące w ustach, żywią się one cukrami obecnymi w spożywanym jedzeniu, żerują więc na pozostałościach żywności które utknęły w szczelinach międzyzębowych.

Na skutek przetwarzania przez drobnoustroje powodujące próchnicę substancji, produkują one jako produkt dodatkowy metabolizmu kwasy, powodujące demineralizację twardego budulca zębów. Systematyczne mycie zębów w większości przypadków przeciwdziała temu groźnemu wchorzeniu, są jednak osoby, które są bardziej podatne na oddziaływanie tych drobnoustrojów. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, należy udać się do stomatologa.

Plomby, urządzenia do borowania, strzykawki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na podstawową higienę jamy ustnej składa się czyszczenie zębów, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni między zębami (bardzo narażonych na działanie próchnicy).

Czy chcesz dokładniej zbadać opisywany na tej stronie wątek? Jeżeli tak, bez obawy kliknij ten link, żeby przeczytać więcej nowości (https://maveat.pl/kategoria-produktu/piekarnia/przekaski/).

Profilaktyczna wizyta u stomatologa jest jednak zalecana nawet dla osób, które nie mają problemu z higieną. Próchnica w początkowym stadium rozwoju nie jest groźną chorobą, zazwyczaj interwencja stomatologa owocuje umieszczeniem plomby. Niekiedy jednak dziura nie jest tak głęboka, że konieczna jest interwencja lekarza. Endodonta, bo tak się ów profesjonalista nazywa, trudni się leczeniem tkanek zęba zlokalizowanych pod wierzchnią wartstwą. Interwencja dentysty opiera się zwykle na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długotrwały proces składający się z zestawu zabiegów, jest on bolesny, dlatego też lepiej jest zapobiegać wizytom u tego lekarza.

Gdzie znaleźć specjalistę?

Usługi dentystyczne w Polsce zaliczają się do jednych z najtańszych na kontynencie, dentystów jest wielu, a do najlepszych lekarzy trzeba się zapisywać na długo wcześniej. Żeby odszukać najbliższy gabinet stomatologiczny, powinno się wpisać w wyszukiwarkę przykładowe hasło zawierające lokalizację, przykładowo „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka wyświetli mapę miasta z naniesioną lokalizacją wszystkich gabinetów dentystycznych, trzeba tylko znaleźć ten znajdujący się w najmniejszej odległości i zaznaczyć jego ikonę, by otrzymać dane kontaktowe. Rejestracja wizyty jest darmowa, dobrze jest jednak skontrolować, czy klinika stomatologiczna ma umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę trzeba będzie zapłacić.