Czym jest sterylizacja parowa – opis procesu

Sterylizacja jest złożonym procesem, który należy wykonywać w każdym szpitalu jak również w placówkach medycznych w celu zapewnienia pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa przy przechodzonych zabiegach. Sterylizacja opiera się na regularnym usuwaniu wszelkich form drobnoustrojów, które są zagrożeniem dla zdrowia jak również życia każdego pacjenta.

Zabieg urządzeniem Zeltiq pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się miejscowo nagromadzonego tłuszczu z wybranej partii ciała

Autor: Optopol
Źródło: Optopol

Do radzenia z takim problemem szpitale zatrudniają fachowców, którzy mają wszelkie kompetencje do obsługi tego rodzaju urządzeń jak autoklaw parowy.
Metod, za pomocą jakich możemy wykonać sterylizację jest kilka, jeżeli nie kilkanaście. Dezynfektory to jedne z wielu urządzeń, które mogą sprawić, że nasz problem z mikroorganizmami będzie rozwiązany szybko oraz w pewny sposób. Sterylizację można przeprowadzać mechanicznie, fizycznie czy chemicznie. Najczęściej stosowanymi technikami, są metody chemiczne. Wdrożenie wszystkich technik ma sprawdzić się do jednego, czyli do wysterylizowania materiału w sposób taki, że nie będzie on posiadał jakichkolwiek żywych zarazków. Prawidłowo wysterylizowany materiał charakteryzuje się tym, że jest w stu procentach jałowy. Sterylizator parowy jest bardzo często stosowany przez specjalistów od tego rodzaju zadań.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Sterylizacja parowa jak sama nazwa wskazuje bazuje na wykorzystaniu do tego celu pary wodnej. W tymże przedsięwzięciu niezmiernie ważne jest to, by skutecznie eliminować powietrze, które mieści się w komorze sterylizacyjnej. Istnieje parę wymogów, które powinny być spełnione, żeby można było stanowczo powiedzieć, że sterylizacja parowa została wykonana w stu procentach profesjonalny sposób. Co najważniejsze narzędzia, które są sterylizowane muszą być czyste (inhalator wodorowy) oraz suche. Ważne jest też to, żeby były one prawidłowo rozłożone w komorze sterylizatora. Trzeba pamiętać o tym, ze sterylizacja w wysokich temperaturach jest wykonywana wyłącznie w sterylizatorach parowych! W każdym przypadku kryteria sterylizacji bezwzględnie muszą być przestrzegane na każdym etapie sterylizacji. Bezwarunkowo trzeba prowadzić staranną dokumentację przebiegu tego procesu. Bywa to bardzo pomocne w przyszłych procesach sterylizacji – więcej informacji tutaj.